نظریه عصر محور: یاسپرس٬ وبر٬ آیزنشتات

انجمن علمی انسان‌شناسی دانشجویی با اطلاع از حضور آقای گئورگ اشتاوت در ایران از ایشان دعوت به عمل آورده است. این جلسه به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد و خانم سنا چاوشیان٬ دانشجوی دکتری انسان‌شناسی دانشگاه ماینس٬ به عنوان مترجم و همین‌طور آقای ابراهیم توفیق در آن شرکت خواهند داشت. در پایان جلسه نیز زمانی برای پرسش و پاسخ در نظر گرفته شده است. برنامه روز سه‌شنبه ۱۵ دی ماه ساعت ۱۷ در سالن کنفرانس انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار می‌شود. در ادامه مختصری از رزومه‌ی دکتر اشتاوت آمده است.

گئورگ اشتاوت پس از اتمام تحصیلات پایه در دارمشتات آلمان، اسلام شناسی، فلسفه و جامعه‌شناسی را در دانشگاه فرانکفورت پی گرفت و با اخذ درجه‌ی عالی دکترای فلسفی (Dr Phil) از دانشگاه گیسن فارغ التحصیل شد.

اولین کرسی آکادمیکِ خود را در سال‌های 1969 تا 1971 در اسکندریه مصر به دست آورد و پس از آن برای تدریس به بوخوم و اشتراسبورگ دعوت شد. در سال 1974 در بیلفلد آلمان به درجه‌ی دانشیاری رسید و پس از نوشتن رساله‌ی فوق دکترای خود در سال 1988 تحت عنوان ” اسلام و عقلانیت غربی: نسبت شرق شناسی با بنیان های جامعه شناسی” (فرانکفورت ماین: انتشارات کامپوس، 1993) در همان دانشگاه، به استادی شناخته شده در این حوزه بدل گردید.

گئورگ اشتاوت تجربه‌ی تحقیق و تدریس در دانشگاه‌های آکسفورد (سنت آنتونیز)، سنگاپور (ان یو اس) آدلاید (فلیندرز) جیلون، ملبورن، عین‌الشمس و قاهره را در کارنامه‌ی خود دارد. در عین حال کتاب “رقص نیچه” ی او به همراه دکتر برایان ترنر ثمره ی همکاری ایندو در استرالیاست.

در سال 2000 وی به آلمان بازگشت و پروژه‌ی «اماکن مقدسه‌ی مصر» را در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس کلید زد. همزمان در سال‌های 2003 تا 2006 مدیریت گروه مطالعاتی بین‌المللی «اسلام و مدرنیته» را در مرکز مطالعات تخصصی علوم انسانی «کا وه ای» در اسن به عهده گرفت.

شایان ذکر است که وی از سال 1984 هضو هیئت تحریریه ی ژورنال «تئوری، کالچر اند سوسایتی» و پایه گذار کتاب سال جامعه شناسی اسلام در آلمان است.

از جمله کتاب هایی که وی به رشته ی تحریر درآورده می توان به سه جلدی اماکن مقدسه ی مصر، استانبول: شرح اسفار معنوی به دنیای چند شقه، مدیترانه: قلم زنی برای دریای میانه، اسلام و نظریه ی مدرنیته، سیاست و فرهنگ اسلامی سازی در آسیای جنوبی و مصر چالشی برای ما را نام برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =